Taimetoidumess 2016 – järelkaja

Külastasin Taimetoidumessi kolmandat aastat järjest. Hakkab vist traditsiooniks kujunema… Tänavu oli see kõige maitseelamusterohkem, samuti võlus asukoha ja atmosfääri poolest.

eppp

Saabusime õega Tallinnasse juba reedel, et osaleda loomaõiguste konverentsil. Kuulasime kaasahaaravaid, silmaringi laiendavaid, mõtlema panevaid ettekandeid nii eestlaste, soomlaste, lätlase kui ka ameeriklase poolt. Soolase ja magusa kõhutäiega kostitasid VegMachine ja Sandra Sentjurin. Imeline lõuna!

impro102

Laupäeval, kui hommikukohv joodud, seadsime sammud Kalamajast Kultuurikatlasse. Hommikusöögi jätsime vahele, et kohapeal puhtalt emotsioonide ajel kõht täis süüa. Ukse ees võtsid meid rajalt maha Herbi ja VegMachine‘i bussid. Esimesest haarasime vürtsika not dogi ja kõrvalt sain väikse ampsu juustupalle. Mess oli väldanud vaid pool tundi, kuid rahva seas läks juba kergelt trügimiseks. Mass tähendab vaid üht – huvi!

Kohe pärast sümboolse, eurose, pileti ostmist leidsime endid Vegan ajakirja leti järjekorrast. Eesti esimest veganajakirja numbrit sai soetada soodsamalt ja pealekauba said suure tüki imelist Sentjurini torti. Tort meenutas kohupiima ja kodujuustu ristandit. Hapukad marjad olid tasakaaluks. Kuna magustoit tuli ise meieni, said kõhud täis ja olime võimelised neutraalsetena messi uudistama.
PS! Eriti tore, et veganajakirja trükitakse taaskasutatud paberile!

impro044

impro033

Tegime mitmeid ringe ja muid kujundeid erinevate lettide vahel. Iga tiiruga avastasin uusi ettevõtteid. Degusteerisin kõike, mis aga vähegi ligi tõmbas. Nii sattusid mulle hamba alla näiteks Nature Moi juustud, mis jäid kahjuks maitse poolest alla VioLife juustudele. Läätse letist sai mekkida aga Cheddar’i ja Mozzarella juustu. Cheddarit võib teine kordki osta, kuid mozzarella retsept vajaks veel edasiarendamist.

Ilmselgelt säras Sandra Vungi oma haldjaliku välimusega koduköögi võlude leti taga, kuid üllatav oli uudis, mida ta rahvale kuulutas. Nimelt reisib Sandra varsti Nepaali, kuhu kutsub ta kõiki, kes taimetoidu kokkamise ja eksootiliste paikade vastu huvi tunnevad, kaasa. Kui sul on suur soov, veidi lisaraha ja vaba aega, siis kae SIIT!

impro077

Loomus lõi laineid 3D prillidega, mis lasid soovijal näha seafarmi elanike reaalsust – sünnist surmani ja seda trellide vahel. Viskasin korra pilgu peale, kuid ei kippunud lõpuni vaatama. Mind huvitaks tagasiside, kuidas mõjusid kaadrid vegan elustiili veel mitte viljelejatele ja kuivõrd see neid kõigutas pisikeste muutuste poole.

impro088

Minu eesmärk, kasutada messil vaid enda kaasa võetud nõusid, läks peaaegu luhta. Ikka ja jälle sattus mulle näppu tort papptaldrikul, sushi plastkarbis või mahl plastpitsis. Kahjuks ei jõudnud lihtsalt niivõrd kärmelt reageerida ja soovist märku anda. Söömiseks olid meil muidugi nuhvlid (kahvel+nuga+lusikas).
Kohvi saime küll bambustopsi, mida alati kaasas kanname. KOHVer tegi vahvat kampaaniat – oma topsiga -10% kõikidelt jookidelt. Kiidan! Miks ei võiks sellist soodustust pakkuda ka kaubanduskeskustes asuvad kohviputkad? See suunaks inimesi rohkem oma tarbimisele mõtlema. Kindlasti haaraks paljud oma topsi kaasa, mille tõttu oleks prügi vähem ja kohvipakkuja kulud väiksemad.

impro100

Mulle tohutult meeldis messi asukoha valik. Nii mõnigi kord avastasin end unistades lage silmitsemas. Nii oskuslikult on säilitatud ja ära kasutatud vanu katla osi. Hoone disain võlus mind kogemata võib-olla rohkemgi kui messil toimuv. Kõrged laed ja piisav valgus tagasid selle, et kuue tunni jooksul ei tekkinud tahtmist välja õhku hingama minna või kuskil jalga puhata. Kütet oli just parajalt. Tualetijärjekordi ei täheldanud. Rõivad sai nagisse visata.

impro099

Mõeldes tagasi veel kohal olnud ettevõtetele ja tootevalikule, siis täheldasin mitmeid nö. õhu müüjaid e. tooted, mille puhul maaletoojad on kogemata avastanud, et need saab vegan-kategooriasse paigutada.
Palju oli tooteid, mis võisid algajale veganile jätta valemulje taimsest toidust fancy ja kalli valiku näol. Näiteks pole ma eriti vaimustuses erinevatest toorsnäkkidest, millel toiteväärtus peaaegu puudub, kuid hind on lakke upitatud. Tõsi, võib-olla ei näe ma seda võlu, kuna valmistan oma näksid ise kodus dehüdraatoris ja see on imelihtne.

impro055

Siiski leidus ka võluvat lihtsust. Mulle jäid silma näiteks ühed ilusa disainiga pudelid. Jäin leti juurde minutiks-paariks vestlema ja selgus, et tegu on šampoonidega, mille otsalõppemise korral saad pudelipõhja mulda pista. Pudel ise on biolagunev, mis omakorda väetab pudeli põhjas oleva akaatsia- või kohvipuu seemet. Muide kohvišampooni pudel oli valmistatud kokkupressitud kohvipuru jääkidest.
Tooted ise on üdini vegan. Ei sisalda loomseid osi ega testita ka elusolenditel. Nii pakend kui sisu ei kahjusta vee- ega maismaaloomi ja tootmisprotsess on samuti võimalikult kõigesõbralik.

Püsti olid näiteks Soome loomakaitseorganisatsiooni Animalia lett, mille tegevuse toetuseks soetas õde vahva rebasehelkuri. Soomlaste taimse kraami poest soetasin omale laisa inimese hommikusöögi e. omletisegu. Saime infot Soome taimetoidumessi kohta, kuhu 28. jaanuaril kindlasti suundume. Pane kuupäev märkmikusse kirja ja laevapileteid bronnima!

impro066

Selle aasta mess paistis silma ka oluliselt sisukama programmi poolest. Nimelt oli külastajatel võimalus lisaks laadamelule kuulata ka loenguid või vaadata filme. Nägin ise kahte filmi: Inside the fur ja Cowspiracy. Esimene film oli minu jaoks väga raske. Ma tean mis toimub telgitagustes ning ei tunne, et mulle oleks vaja midagi sellist enam näidata. Soovin, et see kõik jõuaks laiema publikuni, kellel pole aimugi, mida või keda nad tarbivad või kuidas see toodang nendeni jõuab. Cowspiracy puhul tekkis küsimus – kui hiljuti avaldatud filmi Before the flood peab isegi mu keskkonnafilosoofia õppejõud oluliseks oma tudengitele näidata ja kommenteerida, siis miks ei kasutata varasemat filmi nii agaralt koolide õppeprogrammides või ei arutleta ülikooli seminaridel?

Õhulised maapirni krõpsud kummitavad mind siiamaani…
Uute maitseelamusteni juba järgmisel aastal!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s